Elektrofizjologiczna diagnostyka kliniczna układu wzrokowego zwierząt.

Siatkówka jest niczym film fotograficzny, odbiera bodziec świetlny, przekształca go w impuls elektryczny. Ten następnie jest modulowany i przekazywany dalej przez nerw wzrokowy do korowego ośrodka wzrokowego w mózgu. Tak w dużym uproszczeniu powstaje obraz. 

Proces widzenia warunkuje prawidłowe funkcjonowanie 3 elementów: siatkówki, nerwu wzrokowego, ośrodka wzrokowego w mózgu. Czy możemy je  przetestować ? TAK

Do oceny funkcji siatkówki służy badanie ERG- elektroretinografia. Czyli takie EKG siatkówki. W badaniu tym mierzy się odpowiedź komórek siatkówki na błysk światła. Badanie to jest rutynowo wykonywane przed zabiegiem usunięcia zaćmy u zwierząt. U wielu psów zaćmie towarzyszy zwyrodnienie siatkówki. Operacja zaćmy u tych zwierząt nie przywróci im wzroku. Zabieg usunie przeszkodę dla promieni świetlnych jaką jest nieprzezierna soczewka. Jednak komórki siatkówki wciąż nie będą w stanie odegrać swojej roli. Nic nie przetworzą, nie przekażą, pozostawią nerw wzrokowy i korowy ośrodek wzrokowy bez materiału do pracy, jednym słowem z ich winy nigdy już nie powstanie obraz.   
ERG wykorzystywane jest również w diagnostyce chorób siatkówki. Należy pamiętać, iż można uzyskać prawidłowy wynik badania ERG u całkowicie ślepego zwierzęcia. Dlaczego? Badanie to jedynie mówi nam czy komórki siatkówki funkcjonują prawidłowo czy nie. Proces widzenia warunkuje prawidłowe funkcjonowanie 3 elementów: siatkówki, nerwu wzrokowego, ośrodka wzrokowego w mózgu. Do oceny funkcji nerwu wzrokowego (zasiatkówkowej przyczyny ślepoty) wykorzystujemy badanie VEP -  wzrokowe potencjały wywoławcze
Elektrofizjologiczna diagnostyka układu wzrokowego w codziennej praktyce klinicznej pozwala nam nie tylko zdiagnozować przyczynę utraty wzroku, ale daje nam również pewność przy podejmowaniu decyzji o leczeniu. Badania te jako jedyne pozwalają na obiektywną ocenę zdolności widzenia. Odruch źreniczny może być zachowany nawet u zwierząt całkowicie ślepych.
prawidłowy wykres ERG

nieprawidłowy wykres ERG u psa z zwyrodnieniem siatkówki