Torbiel tęczówki

Ostatnio miałam przyjemność spojrzeć głęboko w oczy pewnemu uroczemu Buldożkowi Francuskiemu.  Kto zna tą rasę, doskonale wie, iż są to urocze „chrapacze”, pełne radości . Gdyby nie mój płytki sen, na pewno mieszkałabym przynajmniej z jednym z tych psów. Niestety moje spotkanie z Buldożkiem nie było czysto towarzyskie. Jego właściciela zaniepokoiła ciemno-brązowa plamka, która niedawno pojawiła się w jego oku.


Ciemna plamka w komorze przedniej oka u buldoga francuskiego.


Torbiel tęczówki w komorze przedniej oka u psa.

Ciemno-brązowa plamka widoczna na zdjęciach to torbiel tęczówki (torbiel błony naczyniowej oka). 
Torbiele tęczówki są wypełnionymi płynem, owalnymi lub okrągłymi tworami, wywodzącymi się z nabłonka barwnikowego tęczówki lub nabłonka ciała rzęskowego. Najczęściej mają kształt kulisy lub owalny i są pigmentowane. Mogą być pojedyncze lub mnogie. Torbiele mogą być przymocowane w punkcie powstania za pomocą cienkiego włókna do tęczówki lub ciała rzęskowego. Najczęściej jednak oddzielają się i przemieszczają do przedniej komory oka, gdzie swobodnie pływają. Torbiele tęczówki należny odróżnić od pigmentowanych zmian nowotworowych.Ważnym czynnikiem różnicującym jest zdolność torbieli do przepuszczania promieni świetlnych. Guzy nie mają takiej właściwości i najczęściej towarzyszą im inne zmiany obserwowane w obrębie gałki ocznej.

Leczenie
 
Usuwanie torbieli jest rzadko konieczne. Jednakże, większe cysty zasłaniające otwór źreniczny, wymagają interwencji chirurgicznej. W rzadkich przypadkach liczne cysty umieszczone za tęczówką mogą wypychać ją do przodu, tym samym zakłócając stosunki anatomiczne w gałce ocznej i przyczyniając się do rozwoju wtórnej jaskry. W takim przypadku interwencja chirurgiczna jest również konieczna.