Dwurzędowość rzęs, distichiasis

distichiasis- powieka górna

My kobiety zawsze narzekamy na nasze rzęsy. Marzymy o dłuższych, gęstszych. Wydajemy krocie na tusze do rzęs. Niewątpliwe rzęsy są piękna oprawą oka. Jednak okuliści nie wszystkimi rzęsami tak beztrosko się zachwycają. Istnieje wiele nieprawidłowości rzęs stwarzających mniejsze lub większe problemy.
Dwurzędowość rzęs jest jedną z nich. Prawidłowo rzęsy wyrastają z brzegu skórnego powieki i zalotnie podwijają się ku górze. O dwurzędowości rzęs mówimy wtedy, gdy rzęsy wyrastają z ujść gruczołów Meiboma. Wówczas zamiast zalotnie podkręcać się do góry, rosną do dołu dotykając rogówki. Jeśli są grube i długie, przy każdym mrugnięciu drażnią rogówkę i spojówkę. Wyobrażacie sobie, że nie możecie się pozbyć wpadniętej rzęsy, która utkwiła w worku spojówkowym? brrr 

Jakie są objawy dwurzędowości rzęs?

Typowe objawy to nadmierne łzawienie, kurcz powiek, pocieranie oka łapką, owrzodzenie rogówki, przewlekłe przekrwienie spojówek. Należy pamiętać, iż objawy te występują cyklicznie. Związane jest to z naturalnym wypadaniem i odrastaniem rzęs.
Distichiasis nie zawsze stanowią problem. Dlatego zawsze należy dokładnie zbadać oko.

Jakie są metody leczenia?

Najczęściej stosuje się krioepilację i elektroepilację. Zabiegi te czasami trzeba powtarzać.