Nadcisnienie krwi przyczyną odwarstwienia siatkówki u kota

Bohaterem tego postu jest jeden z moich pacjentów, 10 letni kot rasy europejskiej. Pewnego dnia, Pan Kot jak zwykle obudził się wcześnie rano. Jak to miał w zwyczaju, udał się do sypialni swoich właścicieli. Jednak tego ranka, najwyraźniej wstał lewą nogą. Droga do sypialni przez noc zmieniła się nie do poznania, „jakaś taka wyboista i zamazana” - mruknął pod nosem Pan Kot. Bęc uderzył w ścianę, Łuup obił się o komodę. No niech to…..!!! Miaaauuuu!!

    Właściciele zaniepokojeni nagłą utratą wzorku Pana Kota, zapisali go na wizytę. Podczas badania stwierdzono odwarstwienie siatkówki w oku lewym i wylewy krwi do siatkówki w oku prawym.  Pan Kot został uprzejmie poinformowany, iż cierpi na retinopatię nadciśnieniową. Zmierzono mu ciśnienie krwi i z walizką leków odesłano nieco spokojniejszego do domu.

Winowajcą zaistniałej sytuacji był jeden z najgroźniejszych wrogów narządu wzroku – 
NADCIŚNIENIE TĘTNICZE. 
Odwarstwienie siatkówki u kota.

   Choć nadciśnienie uszkadza wiele organów, w tym serce i mózg, to najczęściej pierwsze symptomy tej choroby są zauważalne podczas badania okulistycznego. Nadciśnienie prowadzi do uszkodzenia małych naczyń krwionośnych siatkówki, wycieku surowicy i krwi, które gromadząc się pod siatkówką, odpychają ją od położonych niżej warstw. Oko, w którym doszło do odwarstwienia siatkówki jest niezdolne do wytworzenia czystego, ostrego obrazu. Konsekwencją jest pogorszenie wzroku lub nawet jego całkowita utrata. Może również dojść do pęknięcia ściany naczynia i krwawienia wewnątrz oka, co manifestuje się jako wylew do siatkówki, ciała szklistego czy przedniej komory oka.


Wylew krwi w przedniej komorze oka u kota.


Żeby wroga zwalczyć należy go bliżej poznać.




Co to  jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to medyczne określenie dla stale podwyższonego ciśnienia krwi. Jest to znany problem dotykający ludzi. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, iż nadciśnienie równie często występuje u starszych kotów.
      Wyróżniamy nadciśnienie pierwotne i wtórne. W odróżnieniu do ludzi, u których najczęściej występuje nadciśnienie pierwotne, u kotów dominuje nadciśnienie wtórne, wynikające ze współistniejących chorób.

 Do najczęstszych przyczyn nadciśnienia u kotów należą:
  • Przewlekła niewydolność nerek
  • Nadczynność tarczycy
  • Hyperaldosteroidizm
  • Koty otyłe, cukrzycy są w grupie podwyższonego ryzyka
Z tego względu, badanie ciśnienia krwi powinno być częścią badania klinicznego każdego kota, u którego zdiagnozowano jedną z powyższych chorób.

Nadciśnienie tętnicze uszkadza nie tylko narząd wzroku.
  
    Zwiększone ciśnienie tętnicze w naczyniach to zwiększona, nadmierna siła działająca na ściany małych i dużych tętnic. Zmiany naczyniowe charakterystyczne dla nadciśnienia tętniczego prowadzą do powikłań narządowych, które stanowią główny problem tej choroby, a także są główną przyczyną zgonów.
     U kota cierpiącego na nadciśnienie serce musi pracować ze zdwojoną siłą. Z biegiem czasu dochodzi do przerostu lewej komory serca i rozwoju niewydolności serca. Nadciśnienie tętnicze prowadzi również do uszkodzenia i niewydolności nerek, jak i powoduje wylewy wewnątrz-czaszkowe czy udar niedokrwienny.


Jak diagnozuje się nadciśnienie układowe?


Nadciśnienie układowe diagnozuje się na podstawie pomiaru ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi. W klinice, w której pracuję, do pomiaru ciśnienia krwi zwierząt używamy monitora do kontroli parametrów życiowych pacjenta Cardell. 
Technika pomiaru jest bardzo zbliżona do tej stosowanej u ludzi, jest całkowicie bezbolesna, trwa kilkanaście sekund, a większość kotów wyjątkowo dobrze ją toleruje. Ciśnienie krwi najczęściej mierzy się na przedniej kończynie lub ogonie. Na wybraną część ciała zakłada się odpowiedniej wielkości nadmuchiwany mankiet. Dla dokładności pomiaru najczęściej wykonuje się ok. 5 następujących po sobie odczytów.


    Poniższa tabela przedstawia korelacje pomiędzy wartością ciśnienia krwi u kotów a ryzykiem uszkodzenia narządów wewnętrznych.


Grupa ryzyka
Ciśnienie skurczowe
Ciśnienie rozkurczowe
Ryzyko uszkodzenia organów wewnętrznych
I
<150
<95
minimalne
II
150-159
95-99
średnie
III
160-179
100-119
duże
IV
>180
>120
bduże

Retinopatia nadciśnieniowa jest schorzeniem pojawiającym się u starszych zwierząt, dlatego niezmiernie ważne jest, by okresowo dokonywać u nich pomiaru ciśnienia krwi.

Leczenie

Lekami pierwszego rzutu w leczeniu nadciśnienia tętniczego u kotów są blokery kanału wapniowego (amlodypina) i oraz inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (enalapril, benazepril).

Nigdy nie należy odstawiać leków na nadciśnienie bez konsultacji z lekarzem weterynarii, gdyż grozi to skokiem ciśnienia i może doprowadzić do nieodwracalnej ślepoty.


 Należy również leczyć schorzenie powodujące wystąpienie retinopatii nadciśnieniowej, jeśli takowe zostało wykryte.
    Ważne, by pacjent był regularnie badany przez weterynarza okulistę. Oceni on czy pod wpływem leczenia odwarstwiona siatkówka ponownie się przytwierdziła, czy doszło do jej zwyrodnienia, sprawdzi czy nie pojawiły się nowe krwotoki siatkówkowe, które świadczą, że nadciśnienie nie jest wystarczająco kontrolowane przez leki.