Leczenie suchego zapalenia rogówki i spojówek (KCS)Jakie są metody leczenia zespołu suchego oka u psów?

Zanim zagłębimy się w aptekarskim raju farmaceutów, z tysiącem dziwnie brzmiących nazw, skupmy się na czymś równie ważnym jak leczenie, a mianowicie na PIELĘGNACJI.  W zależności od stadium schorzenia, śluzowy lub śluzowo-ropny wypływ obecny w workach spojówkowych, jest mniej lub bardziej obfity. Niekiedy wypływ jest na tyle gęsty, iż przylegając ściśle do rogówki, uniemożliwia psu otwarcie oczu. Dzieję się tak zwłaszcza rano, kiedy pies się budzi. Dokładne oczyszczanie okolicy oczu, jest konieczne nie tylko przez wzgląd na estetykę. Służy ono poprawie komfortu psa, zapobiega zapaleniu powiek, jak i ogranicza występowanie wtórnych zakażeń bakteryjnych. Także przed aplikacją leków, oko należy delikatnie przepłukać lub przemyć gazikiem nasączonym sterylnym roztworem soli fizjologicznej. Zarówno pielęgnacja oczu jak i sama aplikacja leków, może być niezmiernie trudna, u niektórych pacjentów. Niestety jest konieczna, nawet wbrew woli naszych podopiecznych. Pamiętajmy, że suche oko boli, sędzi i piecze, a my jesteśmy jedyną istota na ziemi, która może pomóc naszemu psu poczuć się lepiej.
 
Sztuczne łzy

Skuteczne leczenie suchego zapalenia rogówki i spojówek (KCS) oznacza konieczność zapewnienia odpowiedniego nawilżenia rogówki i spojówki. Możliwe to jest dzięki systematycznemu i częstemu podawaniu preparatów zastępujących łzy tzw. sztucznych łez. Preparaty te możemy podzielić na 3 główne kategorie:
  • zawierające alkohol poliwinylowy, które dobrze przylegają do rogówki, ale mają dość krótki czas kontaktu i wymagają częstego podawania
  • zawierające metylocelulozę, mają większą lepkość, przez to wydłużony czas kontaktu z rogówką.
  • zawierające substancje wiskoelastyczne jak siarczan chondroityny i hialuronian sodowy, pozwalające na uzyskanie bardzo długiego czasu kontaktu z rogówką.
Preparaty te są bezpieczne, jedynym ograniczeniem może być uczulenie na środki konserwujące w nich zawarte. Konserwantów nie zawierają opakowania jednorazowe (mikroampułki). Wybór konkretnego preparatu warunkują potrzeby pacjenta oraz preferencje właściciela. Czasem trzeba przetestować kilka preparatów, zanim dobierze się ten jeden - idealny.

Cyklosporyna

Niestety „sztuczne łzy” nie zawierają wszystkich składników obecnych w naturalnych łzach psa. Ponadto pies ciągle produkuje łzy, a sztuczne łzy mogą być zakraplane przy współudziale wszystkich domowników (czasem i sąsiadów) jedynie kilka razy dziennie.  Dlatego w leczeniu suchego oka u psów sztuczne łzy są stosowane w kombinacji z innymi lekami. Najczęściej stosowanym lekiem jest cyklosporyna – obecnie lek pierwszego rzutu w leczeniu KCS. Cyklosporyna jest lekiem o działaniu immunosupresyjnym. Chemicznie to cykliczny polipeptyd złożony z 11aminokwasów. Po raz pierwszy została wyizolowana z grzybów Tolypocladium inflatumPoczątkowo cyklosporyna była wykorzystywana w medycynie przeszczepów jako lek hamujący reakcję odrzutu, a następnie jej dobroczynny wpływ zaobserwowano w leczeniu przewlekłych chorób zapalnych w reumatologii, dermatologii i okulistyce. Działa ona jako supresor limfocytów T-pomocniczych, przez co hamuje reakcję zapalną. Poza tym stymuluje gruczoł łzowy do zwiększonej produkcji łez i zmniejsza pigmentację rogówki. 
Cylosporyna jest początkowo stosowana dwa razy dziennie. Po ok. 3-5 tygodniach jej stosowania, konieczne jest przeprowadzenie badania kontrolnego, ponowne wykonanie testu Schirmera (STT) i w razie konieczności zmienienie częstotliwości podawania czy stężenia preparatu.  Według przeprowadzonych badań klinicznych tylko u ok. 50% pacjentów, u których wyniki testu Schirmera są niższe niż 1mm/min, występuje reakcja na cyklosporynę.  U zwierząt z wynikiem powyżej 2mm/min ten lek jest skuteczny u 80%. Wprowadzenie cyklosporyny do stosowania miejscowego zrewolucjonizowała leczenie KCS i znacznie poprawiła rokowanie u pacjentów.
Inne stosowane leki

Obiecującą alternatywą dla cyklosporyny może być pimecrolimus i tacrolimus. Zgodnie z wynikami badań opublikowanym przez Ofri R. i zespół (1) pimecrolimus jest równie skuteczny, co cyklopsoryna w zwiększeniu produkcji łez i bardziej skuteczny w zmniejszeniu objawów klinicznych KCS. Tacrolimus poprawia produkcję łez u psów, które nie reagują na terapię cykloposryną.(2) ostatnie badania wykazały przypadki działania kancerogennego u ludzi po zastosowaniu miejscowym tacrolimusu, zatem konieczne są dalsze badania zanim ten lek będzie można bezpieczne stosować w codziennej praktyce.


Czy zespół suchego oka może być wyleczony?


Niestety u większość pacjentów konieczne jest podawanie leków do końca życia.  U części pacjentów nie dojdzie do zwiększonego wytwarzania łez, ale znacznie mniej będą wyrażone inne objawy towarzyszące tej chorobie jak wnikanie barwnika do komórek nabłonka rogówki, czy waskularazyacja rogówki.  Również dyskomfort związany z tym schorzeniem nie będzie tak odczuwalny przez psa. W większości przypadków zespół suchego oka jest chorobą przewlekłą i wymaga ścisłej współpracy właściciela psa jak i lekarza weterynarii.  Jednak dzięki  systematycznemu aplikowaniu leków, w zadowalający sposób kontroluje się występowanie objawów towarzyszących tej chorobie.

W przypadku braku zadowalającej reakcji na leczenie farmakologiczne alternatywą pozostaje zabieg transpozycji ujścia ślinianki przyusznej do dolnego worka spojówkowego. U ok. 70% pacjentów poddanych zabiegowi, ślina skutecznie zastępuje film łzowy. U ok. 30 % pacjentów występuje nadmierne wytwarzanie śliny i utrzymuje się efekt mokrej twarzy. U ok. 5-10% z tych pacjentów wytracają się złogi śliny odkładające się na rogówce. U tych zwierząt przewód ślinianki należy podwiązać.


(1)    Ofri R, et al. Clinical evaluation of pimecrolimus eye drops for treatment of canine keratoconjunctivitis sicca: A comparison with cyclosporine A. Vet J 2007
(2)    Berdoulay A, et al. Effect of topical 0,02% tacrolimus aqueous suspension on tear production in dogs with keratoconjunctivitis sicca. Veterinary Ophthalmology. 2005