1 czerwca 2015

Konferencja ECVO, Helsinki 2015.

Kongres ECVO (European College of Veterinary Ophthalmologists) to największe i zarazem najbardziej prestiżowe wydarzenie w świecie okulistyki weterynaryjnej w Europie. Dlatego też, jeśli interesujecie się okulistyką zwierząt, chociaż raz w życiu powinniście wydać kilkaset euro, zabrać koniecznie dużą walizkę (którą na miejscu wypełnicie okulistycznymi zakupami) i polecieć. Kongres co roku odbywa się w innym europejskim mieście. W tym roku wybór padł na Helsinki. Struktura programowa jest zawsze taka sama. Pierwszy dzień to CE czyli wykłady doszkalające. Dwa środkowe dni to tzw. sesja naukowa. Podczas niej prezentowane są wyniki najnowszych badań, zarówno w postaci prezentacji ustnych jak i w formie sesji plakatowej. Ostatni dzień to seria wykładów masterclass czyli tzw. wisienka na torcie. 

Moi znajomi doskonale wiedzą, że nie pałam gorącym uczuciem do liczb. Jednak Konferencja ECVO to też liczby. W tym roku uczestniczyło w niej 384 okulistów, w tym 7 osób z Polski ( Ireneusz Balicki, Jacek Garncarz, Daria Górska, Marzena Pawlicka, Karolina Roszak, Katarzyna Szulc, Natalia Ziółkowska). W Helsinkach polski akcent był naprawdę silny. 

Doktor Jacek Garncarz ( Eye Scheme Examiner ECVO) został członkiem Komisji ECVO zajmującej się chorobami genetycznymi oczu. Jest to niesamowite wyróżnienie. Naprawdę wielka rzecz! Gratuluję !

Podczas sesji naukowej G. Ben-Shlomo (Iowa State University) przedstawił wynik badań dotyczących wpływu zastosowania bezigłowej elektrody na zapis ERG u psów, które to przeprowadził wspólnie z doktor Agatą Grudzień.

Do sesji plakatowej komisja ECVO zakwalifikowała dwa plakaty polskiego autorstwa (kolejny powód do dumy):

- Ocular abnormalities in polish hunting dogs, I.Balicki, M. Goleman & A. Balicka

-Morphological features of ocular inflamation and distribution of viral antigens in ocular tissues of cats with feline infectious peritonitis (FIP), N. Ziółkowska, B. Lewczuk, K. Paździor-Czapula, 
 E.Mikulska-Skupień.

Natalia Ziółkowska otrzymała nagrodę za najlepszy plakat na Konferencji ECVO 2015.

Tak, tak i jeszcze raz tak, to właśnie nasz,polski plakat pani doktor Natalii Ziółkowskiej z Olsztyna został wybrany przez recenzentów jako NAJLEPSZY PLAKAT tegorocznej konferencji!!!!!!!!!! Co jest kolejnym dowodem na to, że okulistyka weterynaryjna w Polsce prężnie się rozwija. Z czego powinni się cieszyć przede wszystkim nasi pacjenci.

Nie samą okulistyką człowiek żyje, choć na zdjęciu przy stole sami okuliści, jeden dermatolog i jeden farmakolog.