Okulistyka Weterynaryjna lekarz weterynarii Marzena Pawlicka

Dermoid czyli skórzak rogówki.




Skórzak rogówki/fot.mpawlicka


Skórzak rogówki jest zmianą wrodzoną. Jest to obecność prawidłowej tkanki -czyli skóry- w nieprawidłowym miejscu- czyli na rogówce bądź spojówce. Skóra, jak dobrze wiemy,zawiera mieszki włosowe. Zatem skórzaki nie chcąc być od skóry gorsze, również je mają. Fantastycznie jest to uwidocznione na filmie. Niestety wyrastające włosy nieustannie drażnią rogówkę, powodując jej zmętnienie. O dyskomforcie nie będę już wspominać, gdyż wystarczy jedynie przywołać w pamięci osobiste wrażenia z cyklu, jak to jest, gdy rzęsa wpadnie nam do oka i z zapłakanymi oczami szukamy rycerza, który nas z tej opresji uratuje. Nas uratuje rycerz na białym koniu, a naszego psa uratuje delikatny zabieg operacyjny tzw.keratektomia. Podczas tego zabiegu skórzak zostaje usunięty wraz z otaczającą go warstwą rogówki.

PS. Film został nagrany iPhonem dzięki wspaniałej przystawce Keeler.Jako niewiasta oporna na cuda techniki, nieustannie doskonalę swoje umiejętności reżysersko-fotograficzne. Mam nadzieję, iż moje starania zostaną zauważone przez was w następnych postach. Zapraszam również do subskrypcji kanału Okulistyki Zwierząt na you tube.


Królik i chore oko- odsłona II

Wypoczęci po weekendzie wracamy do naszego pacjenta. Komu udało się postawić trafną diagnozę?

Biała płytka na rogówce tego królika to nic innego jak ropień rogówki. Otoczony jest on silną waskularyzacją rogówki (czerwony kolor). Leczenie polega na chirurgicznym usunięciu ropnia  i zastosowaniu miejscowo i ogólnie antybiotyków.

oko tego samego królika po kilku tygodniach leczenia.