Okulistyka Weterynaryjna lekarz weterynarii Marzena Pawlicka

Jak się leczy martwaka rogówki kotów?



Istnieją trzy główne metody leczenia martwaka rogówki u kotów.

  • zachowawcza/ farmakologiczna- polega na podawaniu miejscowo antybiotyku i preparatu typu sztuczne łzy, do czasu, aż martwak nie zacznie się oddzielać. Oddzielenie się martwaka może trwać kilka miesięcy. W tym czasie konieczne są wizyty kontrolne u okulisty. Farmakologiczne leczenie tego schorzenia nie jest wskazane w każdym przypadku. Każde zwierzę, które odczuwa dyskomfort z powodu martwaka, powinno być  niezwłocznie poddane operacji, ponieważ ból towarzyszący chorobie może trwać miesiącami. Poza tym istnieje duże ryzyko infekcji, a martwak może pogłębiać się, obejmując coraz głębsze warstwy rogówki, tworząc ryzyko perforacji gałki ocznej.
  • chirurgiczne usunięcie martwaka rogówki metodą keratektomii z założeniem opatrunkowej soczewki kontaktowej
  • chirurgiczne usunięcie martwaka rogówki metodą keratektomii z jednoczesnym przeszczepem płata spojówki gałkowej, celem zapewnienia mechanicznego wzmocnienia dla osłabionej rogówki.
  
Martwaki rogówki kotów są bolesne, a ich gojenie może trwać wiele miesięcy. Keratektomia skraca gojenie i zmniejsza dyskomfort zwierzęcia. 


Na czym polega chirurgiczne usunięcie martwaka rogówki kotów? 


schemat keratektomii powierzchownej -bardziej stymulujący wyobraźnię :)

Operacja martwaka rogówki jest wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Zabieg wykonywany jest przez odpowiednio przeszkolonego lekarza weterynarii, z użyciem narzędzi do mikrochirurgi i odpowiedniego powiększenia. Nieprawidłową tkankę usuwa się metodą keratektomii powierzchownej. Innymi słowy, z rogówki wycina się jej  fragment objęty procesem chorobowym. Utworzony w ten sposób ubytek rogówki, w dalszym procesie leczenia traktuje się jak wrzód rogówki. Zatem jeśli usunięto jedynie powierzchowną warstwę rogówki,po zabiegu na oku umieszcza się opatrunkową soczewkę kontaktową. Soczewka nie tylko chroni rogówkę podczas procesu gojenia, ale i zwiększa komfort pacjenta. W przypadku gdy martwak obejmował ponad 1/3 grubości rogówki, zastosowanie opatrunkowej soczewki kontaktowej czy naszycie fartucha ochronnego z trzeciej powieki, nie ma zastosowania. Dlaczego? Ponieważ zrąb rogówki ma ograniczone możliwości regeneracyjne, proces gojenia jest długotrwały i obarczony szeregiem komplikacji. Przy tak głębokich ranach, wykonuje się uszypułowany przeszczep płata spojówki. Szypuła przeszczepu  wzmocni odsłoniętą rogówkę (działanie plomby) jak i bezpośrednio dostarczy jej, poprzez naczynia krwionośne spojówki, niezbędne do gojenia czynniki wzrostu.
Schemat keratektomii powierzchownej
  

Leczenie pooperacyjne- czego mogę się spodziewać?


Przez kilka dni po zabiegu oko kota może być bolesne. Powieki mogą być półprzymknięte. Pacjent musi nosić kołnierz, aby zabezpieczyć operowane oko przed samouszkodzeniem. Kołnierz nie powinien być zdejmowany nawet do posiłków!!! Niestety, nawet jeśli jesteś Robertem Kubicą i masz niesamowity refleks jak każdy kierowca Formuły 1, pamiętaj, że odległość między kocią łapką i kocim okiem jest tysiąckrotnie mniejsza niż odległość pomiędzy twoją ręką i kocim okiem...w tym przypadku musisz się poddać, uznać wyższość kota i zmusić go do noszenia kołnierza. Nawet kosztem nieprzespanych nocy.
Przez kilkanaście dni po zabiegu będziesz zakraplał do oka swojego Futrzaka krople z antybiotykiem o szerokim spectrum. Przez kilka dni po zabiegu twój Kot będzie przyjmował antybiotyk i leki przeciwbólowe ogólnie ( w tabletkach bądź w formie zastrzyków podskórnych).
Opatrunkowa soczewka kontaktowa zwykle zdejmowana jest po 10-14 dniach od zabiegu. Jeśli wykonano uszypułowany przeszczep spojówki, po 3-6 tygodniach od zabiegu, szypuła przeszczepu jest odcinana (najczęściej w znieczuleniu miejscowym).

Leczenie operacyjne martwaka rogówki, zagrożenia, komplikacje.

Chirurgiczne usuniecie martwaka rogówki cechuje się wysoką skutecznością w niepowikłanych przypadkach. Z tego względu niezwykle ważne jest szybkie rozpoznanie problemu i skontaktowanie się ze specjalistą. Do powikłań pooperacyjnych dochodzi rzadko. Jednakże należy się liczyć z ich wystąpieniem. Do najczęstszych należy bakteryjne zakażenie rany i oderwanie się przeszczepionego płata spojówki. W takiej sytuacji może być konieczne przeprowadzenie kolejnego zabiegu.