Okulistyka Weterynaryjna lekarz weterynarii Marzena Pawlicka

Przewlekłe powierzchowne zapalenie rogówki u psów



Czy psy noszą okulary? Często znajomi z uśmieszkiem na twarzy zadają mi to pytanie. I nie wierzą mi, kiedy słyszą: "niektóre z nich muszą". Jeśli ciekawi cię jaki jest najmodniejszy fason oprawek dla psa i czy istnieją jakieś weterynaryjne wskazania, by psy nosiły okulary przeczytaj poniższy post.


Ciało obce w rogówce u kota


Koty własnymi drogami chodzą, a że świat bywa niebezpieczny, nierzadko płacą wysoką cenę za swoją niezależność. Czasem wdają się w bójki, wracają do domu pogryzione, z ropniami formującymi się w ranach. Niektóre koty lubują się nawet w sportach ekstremalnych, i gdy tylko człowiek nie patrzy, cichaczem, bezszelestnie skaczą z balkonu, oczywiście bez spadochronu ( bo i po co?! To tylko 4 piętro) Oj,  jak potem  te koty są zdziwione,  kiedy trafiają na ostry dyżur, a weterynarz na nie krzyczy, że balkon jest niebezpieczny dla kota, że teraz kot ma kości, żebra połamane, że płuca stłuczone i między bajki może sobie szanowny kot wsadzić mit o tym, że koty 7 żyć mają!! Jedno mają i bezczelnie je ryzykują. Są też grzeczne koty, które ze swoich wędrówek wracają jedynie z malutkim przeziębieniem. Istnieją też koty szczególne. Dziś o takich właśnie wam opowiem. Otóż szczególne koty z włóczęgi wracają z łupem.

Alik, 3 letni kot, rasy europejskiej do domu wrócił , nieco wcześniej niż zwykle. Doskwierał mu ból oka, więc dalsza włóczęga nie sprawiała mu już żadnej przyjemności. Mrużył powieki, oko miał załzawione.  Żyć się tak nie dało. Zresztą sami zobaczcie na zdjęciu dlaczego. Alik do domu wrócił z ciałem obcym wbitym w rogówkę.
Może na zdjęciu owe ciało nie wygląda przerażająco. Jednak biorąc pod uwagę, iż grubość rogówki u kotów szacuje się na  ok. 0,57mm, łatwo sobie wyobrazić, iż nawet niewielkich rozmiarów obiekt, może spowodować groźne dla oka konsekwencje.